تبلیغات
رها پارس - نارکواسپی(اختلال در خواب در بیداری)
جمعه 8 آذر 1392

نارکواسپی(اختلال در خواب در بیداری)

   نوشته شده توسط: رضا شرافت پیما    نوع مطلب :علمی و پزشكی ،

ناركولپسی یك اختلال نادر خواب كه مشخصه آن عبارتست از حملات غیرقابل كنترل به خواب رفتن در هر جا یا هر زمان . پس از یك حمله خواب 15-10 دقیقه ای ، فرد تنها به مدت كوتاهی احساس آسایش می كند و پس از آن دوباره احساس ناخوشایند خواب آلودگی به سراغ وی می آید. این حملات خواب ممكن است در حال رانندگی ، صحبت كردن یا كاركردن رخ دهند. این عارضه در نوجوانی یا اوایل بزرگسالی بروز كرده و در سراسر زندگی ادامه می یابند.
علایم شایع
هر یك از علایم زیر (10% افراد دچار ناركولپسی دارای همه علایم زیر هستند):
حملات خواب كه ممكن است تا ده بار در طی یك روز رخ دهند. این حملات می تواند در طی مطالعه یا سایر فعالیت ها بروز كند، یك حمله خواب برای بیمار احساس سرحال بودن را به ارمغان می آورد، ولی ممكن است مدت كوتاهی بعد حمله دیگری عارض شود. وقوع رؤیاها، صداها یا توهم های واضح در شروع حمله خواب یا هنگام بیدار شدن
فلج موقت (از دست دادن ناگهانی قدرت عضلانی ) در طی حمله خواب یا درست قبل از بیداری كامل
خواب آلودگی غیرقابل اجتناب در طی روز


علل
نامشخص . درگیری احتمالی دستگاه ایمنی . گاهی این حالت در پی عفونت های مغزی یا صدمات سر بروز می كند.
عوامل افزایش دهنده خطر
سابقه خانوادگی مثبت از نظر این اختلال
هر یك از این دو مورد ممكن است باعث شعله ور شدن . حمله خواب گردند: فعالیت یكنواخت ، خنده طولانی .
پیشگیری
روش پیشگیری شناخته شده ای ندارد.
عواقب مورد انتظار
این اختلال در تمام طول عمر ادامه می یابد ولی طول عمر را كاهش نمی دهد. علایم ممكن است با بالا رفتن سن بدتر شوند. با این حال در خانم ها، علایم ممكن است پس از یائسگی بهبود یابد. درمان دارویی ممكن است تناوب حملات خواب را كاهش دهد.
عوارض احتمالی
آسیب های ناشی از وقوع یك حمله ناگهانی خواب در طی فعالیت های پرخطر
درمان اصولی كلی
بررسی وضعیت خواب در یك آزمایشگاه خواب ممكن است توصیه گردد.
درمان معمولاً شامل در نظر گرفتن زمان های خواب منظم در طی روز به همراه داروهایی برای كمك به مهار خواب آلودگی است .
از یك دستبند یا گردن آویز كه نشان دهنده بیماری شما برای دیگران باشد، استفاده كنید.
داروها
از داروهای محرك كه سطح هوشیاری روزانه را افزایش می دهند ممكن است استفاده شود.
داروهای ضدافسردگی برای سایر علایم (فلج لحظه ای ) ممكن است تجویز شود.
فعالیت
از پرداختن به فعالیت هایی كه وقوع خواب ناگهانی در طی آنها خطر صدمه دیدن را به دنبال دارد، نظیر رانندگی در مسافت های طولانی ، بالا رفتن از نردبان یا كاركردن در اطراف ماشین آلات خطرناك ، اجتناب كنید.
ورزش گاهی می تواند تعداد حملات خواب را كاهش دهد. برای رسیدن به حداكثر تناسب فیزیك خود تلاش كنید.
رژیم غذایی
رژیم خاصی نیاز نیست .
در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید
اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان دارای علایم ناركولپسی باشید.
اگر دچار علایم جدید و غیرقابل توجیه شده اید. داروهای تجویزی ممكن است با عوراض جانبی همراه باشند.
 منبع : پاراسات  فرمیسک    2009-Nov-10, 18:34
خبرگزاری ایسکانیوز: حمله خواب (نارکولپسی) اختلالی عصبی است که با ظهور خواب در اوقات نامناسب مشخص می شود .
به گزارش روز پنج شنبه خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"،حمله خواب که نباید با صرع اشتباه شود، به یک معنا عکس بی‌خوابی است. کسی که حمله خواب دارد، ناگهان احساس خواب آلودگی غیرقابل کنترل می‌کند. این نوع نیاز به خواب تقریبا 10 الی 20 دقیقه طول می‌کشد وپس از آن شخص از خواب بیدار می‌شود و احساس می‌کند که استراحت کرده است. هر چند که حمله خواب تجدید قوا می‌دهد، ولی دوره بسیار خطرناک و ترسناکی است، زیرا ممکن است در مواقع نامناسب مثلا ضمن غذاخوردن ، صحبت ،رابطه جنسی ، رانندگی ، کار با اشیای برنده مثل مته و اره نیز پیش ‌آید.
علامت اولیه نارکولپسی ، حمله خواب است. حمله خواب مربوط به نارکولپسی نوعی میل مقاومت ناپذیر برای خوابیدن است که می‌تواند در هر زمانی روی دهد، اما بیشتر تحت شرایط یکنواخت و خسته کننده ظاهر می‌شود. این خواب که علی‌الظاهر کاملا طبیعی است، معمولا دو تا پنج دقیقه طول می‌کشد. فرد معمولا پس از بیدار شدن احساس سرحالی می‌کند.علامت دیگر حمله خواب در واقع و شدیدترین آنها ،کاتاپلکسی است. در حین حمله کاتاپلکتیک فرد بطور ناگهانی وا می‌رود و بی‌حال نقش بر زمین می‌شود. فرد مبتلا از چند ثانیه تا چند دقیقه بطور هوشیار دراز خواهد کشید. توهمات هیپناگوژیک و هیپنوپامیک از دیگر علایم این اختلال است این توهمات به صورت تجربیات واضح درکی ،شنوایی یا بینایی که در لحظات به خواب رفتن یا بیدار شدن روی می دهند .اگر چه بیمار در این اختلال دچار ترس می شود اما یک تا دو دقیقه بعد به وضع روانی کاملاٌ طبیعی برمی گردد و متوجه می شود که در واقع چیزی نبوده است .
نارکولپسی یا حمله خواب از نابهنجاری مغزی ناشی می شود که باعث فعال شدن ساز و کارهای عصبی عهده‌دار جنبه‌های مختلف خواب) REM خواب عمیق) در زمانهای نامناسب می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که در بیماران مبتلا به حمله خواب عموما خواب موج کوتاه که خواب شب با آن آغاز می‌شود، دیده نمی‌شود. در عوض آنان از مرحله بیداری مستقیما وارد خواب عمیق می‌شوند. این یافته نشان می‌دهد که در کنترل ساز و کارهای مغزی تولید کننده خواب REM نقصی وجود دارد. علاوه بر این کاتاپلکسی نیز معمولا ناشی از هیجانهای قوی یا تلاش جسمانی ناگهانی است. به ویژه اگر بیمار را غافلگیر کند. خندیدن ، خشم یا تلاش برای گرفتن شیئی که بطور ناگهانی در حال افتادن است، می‌تواند موجب حمله کاتالپتیکی شود.
اختلال نارکولپسی که حدود 02/0 تا 16/0 درصد بالغین به آن مبتلا هستند ، قابل رفع نیست اما میتوان علایم آنرا از طریق یک برنامه چرت زدن اجباری به فواصل معین مفید ، کنترل کرد . همچنین می توان بامصرف تحریک کننده‌هایی چون آمفتامین ، اگونیست کاتکو لامینا آن را کاهش داد .
منبع : خلاصه روانپزشکی علوم رفتاری – روانپزشکی کاپلان – سادوک ،ترجمه دکتر نصرت ا... پورافکاری

هر وقت جنبشی در تو پدید بیاید تمام نیروهای عالم برای سرکوب این نیرو با هم متحد میشوند
گر سرسخت بودی در برابرت زانو زده و تسلیم میشوند و اگر ضعیف و ناتوان بودی تو را به نیستی خواهند سپرد
پس هیچ گاه دربرابر هیچ نیرویی تسلیم و محقر نباش

حمله خواب (نارکولپسی) اختلالی عصبی است که با ظهور خواب در اوقات نامناسب مشخص می‌شود.